Až na vrchol!!!

Dnes jsou to přesně dva týdny od historického a fenomenálního úspěchu mládežnického florbalu v FBC Letka. Na největším mládežnickém turnaji na světě Prague Games vystoupal tým v kategorii B14 až na pomyslný vrchol. Pojďme si zrekapitulovat cestu, na jejímž konci byla erupce radosti a pohár pro vítěze!

Turnaje velikosti Prague Games, které trvají několik dní (tento konkrétně 4 hrací dny) a v rámci kterých je každý den několik náročných zápasů, jsme nejezdili z důvodu příliš úzkého kádru. Proto naši hráči obvykle doplňovali týmy jiných celků, obvykle spřáteleného oddílu SFK Havířov. Letos v důsledku epidemiologické situace padlo v Havířově rozhodnutí turnaje se nezúčastnit. Přitom letošní sezóna našich starších žáků byla excelentní, nejlepší v historii klubu, a tak trenérům přišlo jako velká škoda nejet. Doslova na poslední chvíli (poslední den registrace) jsme přihlásili kategorii B14 a za pomoci 8 hráčů SFK přihlásili poprvé v historii mládežnický celek FBC Letka na Prague Games.

Před turnajem jsme sehráli dvě přípravná utkání proti našim dorostům/juniorům a v těžkých zápasech vykrystalizovala optimální sestava a hlavně se ukázalo, že tým může pomýšlet na velký úspěch. Každé úspěšné turnajové snažení vyžaduje souhru několika zásadních skutečností a do mozaiky úspěchu musí zapadnout i maličkosti, nicméně to zásadní, herní a charakterové předpoklady pro úspěch tým bezesporu prokázal.

7.července se tým přesunul do žižkovského hotelu Prokopka, který se stal do soboty základním táborem k cestě na vrchol. Před samotným zahájením skupiny trenéři shrnuli situaci. Ve skupině proti nám stojí Chomutov (50 tis. obyvatel), Olomouc (100 tis. obyvatel), Sparta (1,3 mil. obyvatel) a Bohemians (1,3 mil. ob.). Vy reprezentujete vesnici o 3.200 obyvatelích, o které z nich nikdo neví a kdyby ji měli najít na mapě, tak bez googlu jsou v pasti. Florbal hrát umíte, využijte psychologickou výhodu z jejich podcenění a ukažte jim to!

O den později odpoledne pak tým vstoupil do turnaje zápasem proti Chomutovu. Po perfektním a soustředěném výkonu brali Letkaři výhru 11:0, škoda jen místy hrubé hry soupeře. Ve večerním zápase od 19.20 nastoupili naši borci proti záloze Sparty. Výkon nebyl zdaleka optimální, nicméně na kontrolovanou výhru v poměru 5:2 to stačilo a mohli jsme se přesunout zpátky na hotel k regeneraci.

Ve čtvrtek dopoledne nás čekali soupeři z FBS Olomouc. Jednalo se o výběr tří týmů – krom Olomouce ještě Šternberk a Uničov. Se soupeřem jsme dokonce strávili většinu cesty ve stejném vagónu a s některými hráči jsme se potkali již dříve, takže žádná neznámá. Cíl byl jasný, vítězstvím si udržet naději na výhru ve skupině a tedy snadnější vstup do play-off turnaje. Jako obvykle měl soupeř váhovou a výškovou převahu, nicméně na naší straně stál týmový výkon. Od samotného začátku turnaje trenéři zdůrazňovali důležitost týmové hry a ta nesla ovoce. Dvakrát ztracené vedení 1:0 a 2:1 neotřáslo psychikou hráčů a na konci jsme se radovali z výhry 4:2 v pohledném zápase.

Nejtěžší soupeř ve skupině – a stejný do pozdější finále – nás čekal v posledním utkání v přímém souboji o prvenství v základní části. Pražští Bohemians disponovali dostatečně širokým a kvalitním kádrem, nicméně Letkaři od začátku zápasu podali soustředěný výkon a postupně si vypracovali až tříbrankové vedení. V závěru sice soupeř mohutně dotahoval, nicméně vítězství v poměru 5:4 znamenalo první místo ve skupině, potenciálně lehčího soupeře do play-off a hlavně předvedené výkony utvrdili ambice a sebevědomí týmu.

V prvním kole ještě ve čtvrtek se letkaři střetli s týme OpenCamps Tatran Střešovice, který přejeli v tréninkovém tempu poměrem 11:1. Krutý leč vzhledem ke kvalitám soupeřů ještě milosrdný výsledek okořenila vložka s pětičlennou zdí na hraně malého brankoviště v průběhu hry. Zaskočilo to nejen hráče soupeře, ale i jejich trenéra, rozhodčí a diváky. Naštěstí nedošlo k újmě na cti ani na zdraví a tak se tým po výhře mohl těšit na čtvrtfinálového soupeře.

V zápase pravdy, který je hraničním mezi úspěchem a neúspěchem a v posledním, který dělí tým od medaile, narazili naši borci na Atým pražské Sparty. Opětovný výškový a váhový deficit byl nahrazen kvalitou a týmovým výkonem. O branky se postaral jediný hráč, kapitán týmu Martin Döhner. Manšaft podržel i kvalitně chytající Kiki Křepel, který byl pro zbytek turnaje určen jako brankářská jednička a tak se urodilo vítězství 3:0 a tým měl jistou medaili!

Poslední překážkou před vytouženým finále byl pravděpodobně nejsilnější tým turnaje – pražští Panthers. Turnajem projeli jako nůž máslem a předváděná hra snesla nejpřísnější měřítka kvality, hráči byli silní na hokejce, kombinačně i atleticky a sestava byla vzácně vyrovnaná. Nejtěžší soupeř ke zdolání! Trenéři hráčům před zápasem zdůraznili to, jakým způsobem se dostali až do poslední fáze turnaje. Týmový a zodpovědný výkon. Pokud jej zopakují v semifinále, mohou pomýšlet na poslední zápas. Hra byla od začátku ve velmi vysokém tempu, soupeř prokázal své kvality a několikrát sevřel naše borce v mlýnku před vlastní svatyní, leč vytěžil z toho jedinou branku. Na tu dokázali naši ještě v první půli odpovědět a tak poločas, hraný na 20 minut, skončil smírně 1:1. Hru jsme byli nuceni stáhnout na dvě lajny, aby tým udržel krok a tempo se soupeřem, který hrál na dvě řady celý turnaj, zatímco náš tým odehrál celý turnaj na tři formace. A to se ukázalo jako rozhodující faktor. Ve druhé půli jsme odskočili do dvoubrankového vedení, ale soupeř navzdory docházejícím silám nedokázal více než vyrovnat, a tak dramatické semifinále dospělo až do penaltového rozuzlení. Pevnější nervy a větší šikovnost prokázali naši borci a po výhře 5:4 na samostatné nájezdy zařídili perné chvíle na dálku podporujícím rodičům, jelikož ti okamžitě zalarmovali dostupné dopravní prostředky a neváhali přijet podpořit své ratolesti přímo do UNYP Arény na Podvinný Mlýn. Sobotní FINÁLE se stalo realitou.

K poslednímu zápasu turnaje vedla dlouhá a těžká cesta. Vedle fantastického úspěchu účastí ve finále pro náš vesnický tým v konkurenci nejlepších týmů v republice je nutno poznamenat i způsob, jakým se k ní družstvo dopracovalo. Po soustředěných, kvalitních a týmových výkonech nepoznalo hořkost porážky a dokázalo zabrat i v nejtěžších chvílích. Na týmu bylo vidět odhodlání a sounáležitost, kdy se jednotlivci podřídili své roli v týmu a to byl jeden z klíčů k vítězství. Před velkým ZÁPASEM, kdy většina hráčů poprvé v životě okusila florbal v tak velké aréně, hymnu před utkáním a vyhlašovaný starting line-up trenéři shrnuli to, co je dostalo až sem a zdůraznili, že to je cesta k celkovému vítězství na turnaji. Vyhrává ne vždy nejlepší tým, ale tým, který prokáže větší hlad a touhu po vítězství.

Opakování posledního zápasu ze skupiny proti FbŠ Bohemians se začalo odvíjet slibně, už v prvním střídání jsme měli několik vyložených šancí. Tým se do nich dostával v průběhu první půle opakovaně, leč soupeřům brankář i branková konstrukce byli vždy proti. Klokani si vypracovali také několik slibných příležitostí, ale defenziva v čele s Kikim si se vším dokázala poradit. Skŕe otevřel v závěru poločasu Alex Foltýn, ovšem nejkratší vedení v dějinách florbalu, které trvalo pouhopouhé tři vteřiny, ukončil nedůraz na buly a nešťastný Kikiho zákrok. Do půle bylo ještě hůř, soupeř se prosadil v přesilové hře. A když hned ve druhé minutě po pěkné akci střelou z osy navýšil vedení na 3:1, nevypadalo to se zlatými ambicemi Letky vůbec dobře. Herně se dařilo, počet šancí utěšeně přibýval, jen ne a ne to tam padnout. Trenéři uklidňovali hráče a nabádali je k trpělivosti. A góly přišly! Jediným střelcem finále se stal Alex Foltýn, který navázal na trefu z první půle dalšími dvěma brankami a necelých pět minut před koncem završil finálový hattrick. Jelikož se dál nic neujalo ani na jedné straně, po druhé v řadě jsme dospěli k penaltovému rozstřelu. Jako první jel Martin Döhner a způsob, jakým vykoupal vynikajícího soupeřova gólmana, snesl superligová měřítka. Bubeník v bráně Kiki v pravý čas utěsnil mezeru pod pravou nohou a zastavil balónek v cestě do sítě. Jako druhý nájezdník se představil Šimon Jandák, smolař utkání, který nastřelil v základní hrací době dvakrát tyč. Vymíchal gólmana a po blafáku přes něj přehodil balónek. Gólman zasáhl ovšem s velkým štěstím, které tak chybělo dříve, se míček dokutálel za brankovou čáru. 2:0!!! Břímě zodpovědnosti nesl na bedrech druhý nájezdník z Bohemky – když nedá, je rozhodnuto! Udělal vše jak měl, poslal Kikiho k jeho levé tyči, stáhnul balónek na opačnou stranu a zamířil do prázdné klece. Nikdo nepochopil, jak se to stalo – ale stalo se. Kiki se zázračně dokázal přesunou a na poslední chvíli nataženou rukou zastavit balónek… Euforie radosti okamžitě explodovala jak na hřišti, tak v hledišti a historický triumf v kategorii B14 na PG2020 byl náš! A dlužno dodat, po zásluze. Penaltová výhra 4:3 dala zlatý punc na turnajovou cestu týmu, který si svoje zlato zasloužil nejen za své nesporné herní kvality, ale zejména za týmového ducha, odhodlání, vytrvalost, dřinu a enormní nasazení a srdíčko, které společnému cíli věnovali a obětovali. Klobouk dolů, borci a díky za fantastický zážitek!!!