Na státní svátek "strži" v Opavě neuspěli

Den 100-letého výročí vzniku samostatného Československa slavili starší žáci turnajem, tentokráte na hale v Mařádkově ulici v Opavě. Soupeřem jim byla záloha ostravského FBC a hradečtí PEMAři - leadři dosavadního ročníku soutěže. Těžký los napovídal, že reparát za nevydařené vystoupení Letkařů na minulém turnaji v Ostravě bude mimořádně těžký - a průběh dal těmto předpokladům za pravdu.

Turnaj se odehrával netradičně v odpoledních hodinách. Tedy alespoň měl dle původního plánu. Ovšem díky návaznosti na předcházející turnaj mladších žáků na stejné haly a zřejmě i díky organizačním nedostatkům se hrálo hned od začátku s cca 1,5 hodinovým zpožděním. Druhé utkání skončilo ve 21.43 - což je zřejmě dosud nepřekonaný a dle pravidel ČFbU i nepřekonatelný rekord. Můžeme mluvit o velkém štěstí, že na pondělí byly plánovány prázdniny. Jinak si uspokojivý výkon hráčů ve školních lavicích lze jen těžko představit.

Začněme ale nikoliv od konce, ale od prvního zápasu proti "Pepinu". Ač byli ostravští jednoznačnými favority, první polovina zápasu tomu nenasvědčovala. Agilní hra první pětice byla korunována zásahy nejproduktivnější hráče týmu - Martina Döhnera. Soupeř sice vždy dokázal srovnat, ale následná akce opět zvrátila osud utkání v náš neprospěch. Pravda, individuální kvalita zejména po technické stránce, hrála pro soupeře. Ale srdnatý a týmový výkon držel akcie FBC vysoko. Pak se ale bojovný zápas ještě více vyhrotil a začaly padat dvouminutové tresty a už tak nevzhledný zápas dostal další skulinu. Další bylo otočení soupeřem z 3:2 na 3:4. V této chvíli se hrála rozhodující pasáž utkání. Zatímco soupeř své přesilovky využíval efektivněji než naši borci a skóroval z nich, naše hra v přesilovce postrádala lepší kombinaci a klid v zakončení. Zejména proto, že jsme nevyužili 5 na 3 ani dlouho pětiminutovou přesilovku a naopak ve vlastní přesilovce inkasovali, nemohli jsme doufat ve vítězství. Když branka nepadla ani v závěrečné power-play, posílené další přesilovkou, porazilo nás florbalovější ostravské FBC celkovým skóre 6:4.

Druhý zápas, který začínal až po 20.(!!!) hodině, sehráli Letkaři proti hradecké červené PEMÉ. Postavení obou týmů v tabulce i dosavadní předvedená hra jednoznačně favorizovala PEMU, ovšem předem zbraně neskládáme a chtěli jsme zabojovat a překvapit. Asi čtyři minuty jsme drželi krok a čisté konto, pak ale nedůraz při bránění, malý pohyb a nasazení a hlavně kvalitativní zaostávání v individuálních herních činnostech i týmové souhře vedly k inkasovaným brankám. Opavští se nehnali zbrkle dopředu, po ztrátě míče si počkali na naši chybu v rozehrávce a postupně navyšovali skóre. Utkání s přehledem kontrolovali a při záblesku naděje, tedy snížení na 2:4 18 sekund před koncem první půle, tento rychle zatípli další brankou do šatny. Ospalé a unavené utkání - pochopitelně z důvodu pozdního hracího času - se v druhé půli dohrávalo. Na konci pak na tabuli svítilo 4:10 a nevydařené opavské martýrium dospělo do kýženého konce.

Tento turnaj nám opět ukázal v plné nahotě problémy, kterými naši strži trpí - a není jich málo. Útočná hra stojí v podstatě na jediném hráči. Martin Döhner si při své osamocené snaze o dobývání svatyně soupeře musí připadat jako Sysifos - když už dotlačí balvan téměř na vrcholek, marná snaha jeho i ostatních o dopravení míčku za soupeřova gólmana selže a stojíme opět dole na úpatí kopce. V lepší případě - v tom horším a ne ojedinělém naopak ve vlastní síti rybaří náš gólman. Nejlepší výkon na turnaji předvedl z obrany hrající Tobi Prasek. Ač věkově ještě mladší žák, zejména díky jeho příspěvku byly vidět i lepší stránky v naší hře. Očekávaní tahouni v obraně - David Fojtík a Tobi Werner střídají lepší chvilky s horšími, jejich výkon je celkově nevyrovnaný a hra není prostá fatálních chyb. Další mlži, kteří podpořili své starší kolegy - Matěj Janeček a Vojta Ceplý - se jistě neztratili, ale samozřejmě neočekáváme, že budou tahouny ve starší kategorii. (Nejen) zbytek týmu čeká práce, práce a zase práce v tréninku, abychom se pro příště mohli těšit na lepší hru a snad i na lepší výsledek.

Pozitivem je určitě výkon obou brankařů - Jak Domi Malohlava v utkání s FBC Ostrava, tak i Tonda Persich proti PEMĚ, předvedli stabilní výkony bez vážnějších chyb a byli oporou spoluhráčům před nimi. Brankářské tréninky pod vedením Luba "Guruně" Babiše nesou své ovoce a za pár měsíců bude naši bránu hájit stěna - snad se ke stoupajícímu trendu gólmanů přidá i zbytek týmu. Radost nám i sobě udělal Miki Kurka, který na svém prvním turnaji vsítil premiérový soutěžní gól. Doufáme, že jej gólová radost bude motivovat k tréninku natolik, aby to nebylo ojedinělé a gólové příspěvky z jeho hole se staly pravidlem.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace