Postoupení souteže 1. FBK Rožnov p/R a FBC Letka

Dohodu, kterou zvažovala vedení rožnovského i slezského klubu již před loňskou sezónou, letos oba spolky, tedy 1. FBK Rožnov p/R a FBC Letka, dotáhli do konce a předložili k jednání na Výkonný výbor Českého florbalu. Jádrem dohody je vzájemná výměna soutěží mezi jejich elitními týmy. FBC Letka by tak měla dle této dohody od nadcházející sezóny působit v 1. lize, Rožnované pak v lize Národní. Včerejší jednání Výkonného výboru Českého florbalu tuto dohodu podmínečně potvrdilo.

1. FBK Rožnov p/R

Rožnovský celek již několikrát v 1. lize působil. Za úspěšnou lze považovat zejména premiérovou sezónu 2013/2014, ve které se Rožnov hned dostal do play off. Nakonec ve vyřazovací soutěži ztroskotal na tehdy hráčsky zkušenějším kádru Bivojů z Litvínova, ale kádr Sršňů se sehrál a nadcházející sezóny měly být ještě úspěšnější. Zejména sezónu 2014/2015 lze považovat za povedenou v základní části a za promarněnou v play off. Tehdy Sršni po několika úspěšných sezónách poznali, že k potřebné hráčské a herní kvalitě je někdy třeba i kousek štěstí. Celkově pak Rožnov působil v 1. lize další tři sezóny včetně té loňské.

FBC Letka

Nikdo by si už neměl plést tento poměrně mladý klub s ostravským městem. Centrem ambiciózního klubu FBC Letka jsou Štěpánkovice a pokud by je někdo hledal na mapě, tak musí zaostřit na opavský okres. Právem lze o klubu mluvit jako o ambiciózním, neboť ještě v sezóně 2016/2017 hráli FBC Netopýři Štěpánkovice Moravskoslezský přebor mužů. Ale právě po této sezóně došlo ke sloučení s klubem hrajícím Divizi, a tak FBC Letka mohla v sezóně 2017/2018 tuto soutěž hrát a že se s ní nemazlila, to poznali všichni soupeři, neboť po ročním působení se přehoupla do vyšší soutěže, Národní ligy. V ní se utkala paradoxně v sezóně 2018/2019 i s rožnovským celkem, a přestože v základní části skončila lépe, Sršni v play off potvrdili, že jsou zkušenějším týmem. Přesto tato sezóna i sezóna loňská ukázaly, že v dlouhodobé soutěži si Letka vedla nadmíru dobře a právem se mohla poměřovat se špičkovými týmy Národní ligy, které měly cíle postoupit do 1. ligy.

Výměna soutěží

Rožnované jsou takovým evergreenem posledních sezón mezi 1. ligou a Národní ligou. Buďto působí v soutěži vyšší, nebo přihlásí soutěž nižší a na konci ročníku si opět vybojují právo hrát soutěž vyšší. V posledních sezónách však v kádru Sršňů dochází k nemalé obměně úspěšného hráčského kádru sezón 2013-2018, kdy hned několik hráčů zamířilo do extraligových oddílů, několik založilo rodiny, kde musí více vážit čas strávený na florbale a s rodinou, a tak bychom mohli v dalších důvodech pokračovat. Sršni tak doplňují kádr z omladiny, která v jejich klubu a blízkém okolí má kvalitu minimálně na Národní ligu. Pro tu se rozhodli i pro příští sezónu, kdy posledním impulsem pro ně byla nabídka z celku FBC Letka na výměnu soutěží. O tu se zasadil zejména mecenáš štěpánkovického klubu, Lukáš Toman, který je úspěšným lídrem společnosti Toman Finance. Dohoda byla pro oba kluby velmi férová a přináší profit na obě strany. Propojení obou klubů do budoucna může zavdat spolupráci nejen mezi elitními týmy, ale také v jiných oblastech spolků, ať už v mládežnických kategoriích, tak i v realizačních týmech atd. Prozatím ani jeden ze spolků neobdržel oficiální rozhodnutí z jednání Výkonného výboru Českého florbalu, ale již byly celky upozorněny, že jen projednání celé věci v rámci jednoho bodu jednání Výkonného výboru Českého florbalu je bude stát 30.000,- Kč. Není to tedy hodnota soutěže, kterou si naopak oba spolky musely stanovit mezi sebou, ale je to jen poplatek, že Výkonný výbor Českého florbalu celou záležitost projednal.

Pohled obou sekretářů na uzavřenou dohodu

Za rožnovský tým se vyjádřil Zbyněk Macura, dlouholetý sekretář klubu: "Po oficiálně předčasně ukončené poslední sezóně jsme obratem začali řešit, jak se postavíme k sezóně následující. Stále ještě u nás probíhá generační obměna v kádru během posledních přibližně 3 sezón, zároveň nás ve vedení dvě předposlední sezóny hráči zaskočili tím, že i přes obměnu opět 2x vybojovali postup do 1. ligy. Loni jsme tak opětovně vyzkoušeli působení v této soutěži, ale konkurence schopní jsme ostatním týmům byli pouze v situaci, kdy hrál celý kádr. To ale zejména ve venkovních zápasech ovlivňovala zranění v kádru a také časová dostupnost hráčů i s ohledem na nerozumně Českým florbalem povolené začátky některých, zejména nedělních, utkání. Do celé záležitosti pak zasáhla i virová pandemie a de facto nám doteď nedává jistotu, že prvoligová soutěž se v září opět rozběhne. Neboť jsme již v minulosti zvažovali postoupit soutěž jinému týmu, který by nám za ni nabídl adekvátní protihodnotu, byli jsme i letos ochotni o celé záležitosti jednat. A dvě konkrétní nabídky jsme i obdrželi, kdy jedna z nich, oproti zkušenostem v předcházejících případech v minulých sezónách, byla velmi korektní, hodnotově adekvátní a my ji ve vedení projednali, a nakonec se rozhodli pro její přijetí. Stejně tak vedení Letky vše schválilo. Ale to byl jen první krok, neboť až Výkonný výbor Českého florbalu mohl o celé věci rozhodnout. Tak se stalo včera. Oficiální rozhodnutí jsme ještě neobdrželi, ale byli jsme předběžně informováni o výsledku. Musím říct, že nemile mě překvapil poplatek za projednání, který si Výkonný výbor stanovil na pro mě neuvěřitelných 30.000,- Kč. Myslím, že vedení Českého florbalu tím částečně chtělo vyjádřit ostatním klubům, že pokud v budoucnu budou zvažovat změnu soutěže, musí počítat s tímto nemalým poplatkem, který v extraligových soutěžích může být ještě vyšší."

Za tým Letky předkládáme pohled Víta Poskočila, pohotového a šikovného sekretáře slezského celku: "Náš celek se od samotného začátku letošního soutěžního ročníku netajil tím, že má ambice postoupit do 1. ligy. Do týmu jsme přivedli nové kluky, kteří nám s postupem měli pomoci. Vše se nám docela dobře dařilo, kdy již po prvním nedokončeném kole play off, jsme vedli 2:0 na zápasy a náš společný sen se přibližoval. Poté však zasáhla vyšší moc a dle mého názoru rychlé a ukvapené ukončení soutěže. Naše práce a nemalé finanční prostředky byly najednou pryč. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli opětovně kontaktovat celek z Rožnova s nabídkou o přepuštění soutěže. Po našem společném jednání se vše podařilo dojednat a došlo k podání návrhu Výkonnému výboru Českého florbalu, který vše musel projednat. O výsledku jednání jsme byli telefonicky informováni. Trochu mě zaskočil stanovený poplatek Českého florbalu, ale k tomu se raději ani vyjadřovat nebudu. Jak jsem uvedl náš společný sen se naplnil a již teď se na novou sezónu budeme poctivě připravovat, takže novým soupeřům nedáme nic zadarmo. Je jen trochu smutné, že naše nové soupeře nebudeme vítat v naší obci Štěpánkovice z důvodu toho, že halou pro takovou soutěž nedisponujeme. Takže se budeme setkávat ve Sportovní hale Sareza v Ostravě. Rožnovu přeji úspěšnou sezónu v Národní lize a za rok se budeme těšit, že si opět spolu zahrajeme v 1. lize. Letka v srdci."

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace