ROZHOVOR: Rostislav Plaček

Ahoj Rosťo, na úvod Tě poprosím o krátké představení své osoby.

46/198/120, rozvedený, dvě děti. Soutěžně fotbal, basket, baseball, florbal (dříve). Rekreačně cokoliv kulatého – florbal, fotbal, tenis, pingpong, badminton, petanque - dále plavání, kolo, hory. Akorát s postupujícím věkem je sportovní prožitek čím dál bolestivější a regenerace náročnější. Zatím druhý den vstanu z postele tak asi dobrý.

Ve funkci předsedy působíš krátce, skočit jsi do ní musel rovnýma nohama, jaké byly Tvé první kroky?

Byl to šok a nikdy jsem neměl ambice prezidentovat, nicméně pro klub to bylo v danou chvíli nezbytně nutné. Snažil jsem se stabilizovat chod organizace, což bylo obzvláště těžké na začátku nové sezóny. Musely se dotáhnout věci kolem financování, závazky na unii a spousta další papírové války. Nicméně zejména díky skvělému trenérskému týmu to nakonec dopadlo dobře, procesy běží jak mají a můžeme se soustředit na další rozvoj klubu.

V klubu jsi začal trénovat v sezóně 2015/2016, protože s florbalem začal Tvůj syn Tobiáš. Jaké to bylo skloubit roli otce a trenéra a jaké to je vlastně teď skloubit trojroli otec-trenér-předseda?

Nebylo to jednoduché, jelikož se o mně (samozřejmě neopodstatněně) tvrdí, že jsem náročný trenér. A florbal byl zdrojem mnoha konfliktních situací, jelikož jsem byl na mladého tvrdší než na ostatní. Ale investoval jsem do něj spoustu času a energie i na různých campech, turnajích a tréninzích navíc, tak snad si časem uvědomí, že to bylo pro jeho dobro. Florbal ho baví a už teď jsem přesvědčen, že mu dal do života spoustu užitečných zkušeností, zážitků a kamarádů, které se budou hodit, ať už jeho životní cesta povede kamkoliv. Každopádně vazbu hráč-trenér-rodič vřele nedoporučuji. Nicméně celkově se to zlepšuje, jelikož jej od minulé sezóny netrénuju, takže teď je to více v pohodě. Role předsedy je v tomto ohledu nepodstatná.

Ve funkci předsedy jsi už téměř půl roku – jaké jsou Tvé hlavní úkoly a jak jsi spokojen s aktuální kondicí klubu?

Vždycky je co zlepšovat. Proto jsme v letošní sezóně koupili ucelený rozvojový program hráčského rozvoje od přípravky až do juniorů s cílem zkvalitnit tréninkový proces a umožnit hráčkám a hráčům maximální rozvoj svého potenciálu. Trenérský tým je stabilizovaný. Financování pro tuto sezónu je zajištěno. Áčko bojuje o historicky první účast v play-off první ligy. Máme v soutěžích zapojeno 14 týmů, začínáme budovat ženskou větev týmové struktury. Rozjíždíme projekt Děti na startu. Chceme vybudovat venkovní tréninková hřiště v okolních obcích po vzoru našeho úspěšného projektu na letišti. Zajíci se počítají po honu, tak uvidíme po sezóně. Pak budeme bilancovat a počítat zisky a ztráty. A co sportovní stránka, jak jsi spokojen s výsledky jednotlivých týmů?

V mládežnických kategoriích jde zejména zejména o sportovní a florbalový rozvoj, tlak na výsledky by měl začínat až ve starších žácích a dále postupně růst. Spíše než výsledky mě tak zajímá hra a schopnosti jednotlivých hráčů. Máme spoustu šikovných hráček a hráčů a pro ostatní se snažíme dělat maximum, aby se rozvíjeli. Těžké to mají juniorky v jejich první sezóně. Ve starších žáci je to s ohledem na úzký kádr těžký boj a klobouk dolů před tahouny týmu. Velmi dobře se jeví dorosti, kteří postoupili do nadstavbové části z prvního místa. V horní části tabulky se pohybuje Béčko, které má ambice na postup, ale konkurence je hodně těžká. Dvě nejmladší kategorie mají historicky poprvé postaveny dva týmy, což je skvělé. Mladší žákyně jdou rychle nahoru od zápasu k zápasu, vidím do budoucna velký potenciál. O áčku už jsem mluvil, očekávám v budoucnu lepší hru i výsledky.

Po půl roce se již dá lehce bilancovat – kde podle Tebe aktuálně klub nejvíce tlačí bota?

Každá organizace našeho poměrně velkého rozsahu má větší či menší problémy. U nás jsou dva zásadní – chybějící vlastní hala. Bez vlastní haly těžko naplníme potenciál klubu. Jsme vlastně „bezdomovci“ jako kdysi fotbalová Slávie. Jakmile se slávisti zabydleli v novém stánku v Edenu, dostavily se i sportovní výsledky. Druhým problémem je podfinancování klubu, jehož řešení bude pro mě hlavní úkol na nadcházející období. Navýšit a stabilizovat rozpočet klubu. Po sportovní stránce máme díru v ročnících 07-08, kde máme málo hráčů z různých důvodů.

Po nástupu do funkce jsi přišel s jasnou vizí, jak tou krátkodobou, tak dlouhodobou. Co tedy klub čeká v příští sezóně?

Jak jsem již naznačil, pracujeme na rozvoji. Čeká náš tedy už plně integrovaný trenéninkový program, pravděpodobně s novým hlavním trenérem, který jej bude mít na starost. Uvidíme, jak si povede áčko a podle výsledků této sezóny budeme stavět plán na další období. A samozřejmě si přeju, aby příští sezóna běžela bez všech problémů, které nás provázely poslední dva ročníky.

A co ta dlouhodobá vize? Kde vidíš klub za 3-5 let?

Kompletní týmová struktura v ženách i mužích, v mládežnických soutěžích hrát stabilně vyšší soutěže, ideálně ve vlastním sportovním centru. Letka jako značka úspěšné sportovní organizace.

Jednou z Tvých klubových aktivit je projekt Děti na startu – celorepubliková inciativa za lepší a zdravější pohyb dětí. Proč právě Děti na startu?

To je dlouhá odpověď. Zkrátka proto, že dnešní generaci chybí to, co jsme jako děti zažívali my. Celé dny venku strávené pohybem. Nejen sporty, ale lezené po stromech, schovky, vyvolávky, skánání v pískovně, koupání v rybníce. Tohle byl podle mě jeden ze zdrojů předchozích úspěšných sportovních generací Jágrů, Poborských a řady dalších. Dnešní doba je v tomto ohledu zcela jiná, vidím to na tréninku, kdy spoustu dětí neudělá pořádně kotrmelec. Pokud se nezačne s pohybem včas, tak děti nezískají ty správné návyky a hlavně pozitivní vztah k pohybu a ve výsledku si ublíží po zdravotní stránce. A jak známo, fyzické zdraví má zásadní vliv i na psychiku. Jaký to je vlastně život, ve kterém chybí radost – a to nejen z pohybu? Tak neremcáme nad stavem věcí, ale snažíme se něco změnit.

A poslední otázka – pes nebo kočka?

Jednoznačně štěně. Piva. Ideálně plezňské :o)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace