Stříbro z Bílovce s příchutí zlata

Ačkoliv sezóna mladším žákům skončila posledním turnajem v Krnově, rozhodli jsme se pokračovat v rozvoji hráčů i účastí na turnajích nepořádaných ČFbU. Pro mladší žáky jsme měli vybrány turnaje v Bílovci, Open Game v Brně a Dobrušku. Z důvodů nedostatečného počtu přihlášených hráčů se tento ambiciózní plán nakonec smrsknul jen na Bílovec a i ten postihla řada omluvenek, takže jsme nakonec v sobotu vyráželi v dosti prořídlé sestavě 9ti hráčů do pole a jediným brankářem. Nejpalčivější problém sestavy byli obránci, kdy ze stabilních beků zůstal (věkově ještě elév ale jinak opora zadních řad) Matěj Šoltys. Ten se ovšem vracel do hry po otřesu mozku s tréninkovým výpadkem. S ním ve své první sezóně na velkém hřišti Filip Malý - talent a budoucí hvězda týmu, ovšem s patřičným věkovým, váhovým a centimetrovým handicapem.

Turnaj se hrál ve dvou dnech. V sobotu skupinová fáze (dvě skupiny po čtyřech týmech), v neděli pak následovalo play-off klasickým pavoukem křížem podle umístění ve skupinách. Obsazení bylo velmi kvalitní, v naší skupině Eagles Orlová, pořádající Bílovec a Odry. V druhé skupině se utkali kvalitní týmy Havířova, Karviné, Přerova a zahraniční zástupce ze slovenského Trenčína. Měli jsme jednoznačný handicap jak v počtu hráčů, tak i co se týkalo fyzické vybavenosti. Soupeři nás předčili jak výškou, tak váhou. Turnajové ambice s ohledem na okolnosti nebyly velké, chtěli jsme si zahrát a předvést důstojné výkony bez tlaku na výsledky.

Sobotní program nám přiřknul hned zahajovací zápas proti Eagles Orlová. Tradičně vlažné první utkání měl po celou dobu pod kontrolou soupeř. Diktoval tempo hry, k duu obránců Šoltys-Malý byla z centra přiřazena Áďa Pavelková, takže jsme hráli na tři obránce a dvě útočné řady. Zápas se nevydařil a skončil zaslouženou prohrou 5:9.

Pokus o reparát jsme měli v odpoledním utkání proti domácímu celku, který jsme v sezóně na turnaji v Opavě po pěkném průběhu porazili 3:2. V Bílovci ovšem naši mlži předvedli žalostný výkon. Áďu na beku vystřídal Bobo Babiš. Ale jeden z nejhorších výkonů celého týmu nakonec vedl k drtivé prohře 2:10 a nálada byla pochmurná. Tým byl rázem pasován na největší loosery turnaje.

Poslední šanci toho dne zvednout se výkonově, herně i výsledkově pak nastala v podvečerním zápase proti Odrám. Na beku se tady proti své vůli ocitl Tobi Plaček a hra se zvedla. Výrazně lepší výkon vedl k remíze 4:4. S jediným sirotkem na bodovém kontě pak čtvrtý flek a čtvrtfinále proti 100% vítězi druhé skupiny - týmu Trenčína. Celá hala měla jasno, jak to zítra ráno dopadne. Otázkou bylo pouze jakým skóre nás bratia vypráskají z turnaje.

Trenéři přesto týmu věřili, jelikož jej znají a ví, že hráči umí - když chtějí. A jak se ukázalo, stará pravda, že vše je hlavně o hlavě, platila i v tomto případě. Nikdo asi přesně neví, co se vlastně stalo. Ale jakmile bylo písknuto úvodní buly, začaly se dít věci. Trenčín sice otevřel skóre utěšenou bombou ze střední vzdálenosti, na kterou Dominátor neměl nárok. Ale ta paradoxně ještě více nabudila Letkaře, kteří předvedli nejlepší výkon v sezóně a někteří hráči zřejmě v kariéře. Domi zavřel bránu a nepřipustil další inkasovanou branku za vydatné pomoci celého týmu, který jako by se dostal do transu a nasazením, bojovností a týmovou sounáležitostí dokázal eliminovat větší, silnější a leckdy disponovanější soupeře a začal dávat branky. Příznačné bylo, že se o góly postaralo pět různých hráčů. Hala v úžasu sledovala dění na hřišti a i s potřebnou dávkou štěstí pak vítězství Davida proti Goliášovi a nejpřekvapivější výsledek turnaje - výhru 5:1 a zasloužený postup do semifinále. Fantastický výkon, fantastický výsledek!!! Myslím, že tento zápas zůstane hluboko v srdcích hráčů i diváků zejména z řad (pra)rodičů. To, co tým předvedl se opravdu nevidí každý den a celý příběh měl příchuť holywoodského sportovního dramatu. Po zápase se nás chodili trenéři ptát, co že jsme s dětmi provedli. Ale my trenéři nic - jen se prostě rozhodli dát do zápasu vše, pomoct jeden druhému a bez záruky výsledku nedat svoji kůži lacino.

V semifinále - opět proti většímu manšaftu - zkřížili hole naši hrdinové s Odrami. Průběh jako na houpačce vedl k výsledku po základní hrací době 5:5. Od druhé poloviny již bylo patrné, že naši hráči šlapou vodu a příliš úzká sestava si vybrala daň a výkon klesal. Přesto o výsledku rozhodovaly nájezdy, ve kterých vytoužené finále a jistou medaili vystřelil Matěj Janeček, později vyhlášený jako nejlepší hráč turnaje.

Druhé repete turnaje pak ve finále přišlo proti Bílovci. Tým posílil ze zahraničí se navrátivší Tobi Prasek - leader týmu. Přesto, únava se projevila od samotného začátku, soupeř byl opět fyzicky disponovanější a ač se hráčům nedala upřít enormní snaha, prostě to už tentokráte nevyšlo. Opustilo nás i trochu štěstíčko, kdy první branka padla po tečované ráně a našim střelcům zvlhnul prach. Výsledek 3:0 pro domácí zasloužený, ale stříbrná medaile měla pro náš tým příchuť zlata.

Každý trénink a každý zápas je vždy nová zkušenost. Výhry jsou fajn, porážky jsou účinné lekce.

A tento turnaj myslím naučil hráče mnohé.

Ať už je výsledek jakýkoliv, důležitější je, jestli jsme odevzdali na hřišti to nejlepší, co jsme mohli; pokud ano a soupeř přesto vyhrál, protože byl lepší nebo šťastnější, nemáme se za co stydět.

Každý zápas začíná 0:0 a každý soupeř je k poražení. Nerozhoduje jen individuální kvalita nebo výšková či váhová převaha. Rozhodující je vůle a hlad po vítězství a týmová souhra. Pokud každý jeden hráč odevzdá maximum a obětuje všechno pro tým, je tým schopen porazit jakéhokoliv soupeře.

A obráceně - jakkoliv může soupeř vypadat slabě a legračně (tak jak jsme připadali my Trenčínu), pokud do utkání nevstoupíme s pokorou a dostatečným nasazením a odhodláním, může se snadno zrodit překvapení.

Tyto lekce jsou vedle prožitku a zážitku ze hry asi tím nejdůležitějším, co jsme si z Bílovce odvezli. Ale ten pěkný pohár a stříbrné medaile jsou taky fajn :-)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace