HISTORIE

Píše se sezóna 2022/2023 a náš klub čítá 230 členů. Počet týmů, hrajících oficiální soutěže v rámci Českého florbalu, je 13, mužské áčko hraje v 1. lize. Ale co tomu všechno předcházelo?

Pro dokreslení celého příběhu a historie je potřeba sledovat dvě dějové linky, které se v tu správnou chvíli spojily. Jednou z nich je historická linka FBC Štěpánkovice. Druhou pak historická linka Letka Sokol Ostrava Poruba.

(Historie je postupně doplňována dle toho, jak se podaří zjistit další mezníky klubu).

2001 - Zde začíná historická linka Letka Sokol Ostrava Poruba. Volnočasové hraní na ZŠ Kpt. Vajdy v Ostravě-Zábřehu, kdy okruhu přátel vytvořil jádro pozdějšího týmu: Robert a Mira Vlach, David Herbinger, Petr Dušek, Petr Dufek, Petr Bregin, Vláďa Novotný a další.

2004/2005 - Letka vstoupila do tehdy nejnižší soutěže. Právní subjektivita získaná jako součást Sokolu Ostrava Poruba (s výpomocí Pavla Palaty, který byl dlouhodobě styčnou osobou vůči florbalové unii). Název Letka je vybrán na základě diskuze tehdejších členů týmů.

24. 6. 2007 - Letka získala na FatPipe Cupu (dnešní Ostrava cup) bronzové medaile.

horní řada zleva: Roman Kabiesz, David Poloch, Petr Dušek, Vladimír Novotný, Mira Vlach, Michal Poloch, Víťa Matěj, Jaroslav Vařák, Štěpán Macura, Pavel Palata; dolní řada zleva: Karel Čermák, Tomáš Jaloviec, Lukáš Toman, Jan Neuwirt, Petr Škola, Jiří Grošaft, Petr Bregin, Petr Dufek; brankáři vpředu: Lukáš Martinák, Karel Kotsch

16. 5. 2017 - Spolek FBK Letka Ostrava, z. s. byl zrušen bez likvidace, a to na základě fúze sloučením se spolkem FBC Štěpánkovice, z.s., IČ: 226 80 527, se sídlem Mlýnská 611/107, 747 28 Štěpánkovice. 

Florbal ve Štěpánkovicích začal počátkem 90. let, kdy si parta místních nadšenců objednala první hole a začala pravidelně trénovat v místní tělocvičně ZŠ. Postupně se přidávali další hráči a následně se začaly pořádat každý rok vánoční turnaje hry 24 hodin (2 týmy hrály proti sobě 24 hodin v kuse). Ještě předtím, než klub oficiálně vznikl startovalo tým FBC Štěpánkovice v tzv. Opavské lize.

horní řada zleva: René Mrkva, Petr Dostál, Jan Hanzlík, Martin Novák, Filip Sliwka; spodní řada zleva: Martin Pluške, David Řehánek, Karel Kolečkář

6. 3. 2008 - Byla provedena u Ministerstva vnitra ČR registrace FBC Štěpánkovice. Náš vznik. Do prvního oficiálního utkání sice ještě nějaký ten den zbývá, ale byl učiněn první krok. Otcem myšlenky založení oficiálního florbalového klubu byl Vít Poskočil. Ten byl v té době sice hráčem jiného klubu, vždy ale chtěl dát život a myšlenku florbalovému klubu ve Štěpánkovicích. Parta nadšených sportovců, která se kolem Víti utvořila dala vzniknout týmu, který se účastnil napřed neoficiální soutěže v Opavě.

9. 10. 2011 - První utkání v oficiální soutěži Českého florbalu. Na SH Vítkovická střední v Ostravě jsme v rámci MS soutěže mužů nastoupili proti FbC SMOG Ostrava - zvítězili jsme 6:4. Historicky první branku vstřelil, symoblicky, Vít Poskočil. Premiérovou účast v oficiální soutěži jsme dokázali přetavit v první místo a postup do vyšší soutěže. Kanadské bodování našeho týmu ovládl Martin Pluške, který v 15 zápasech zaznamenal 17 branek a 13 asistencí, v brance pak velký podíl na našem postupu měli Aleš Látal a David Řehánek.

horní řada zleva: Lukáš Obrusník, Tomáš Nestroj, Martin Pluške, Jan Kaštovský, Martin Lipvčan, Adam Wollný; spodní řada zleva: Marian Obrusník, Jan Hanzlík, Martin Novák, Vít Poskočil, David Řehánek; ležící zleva: René Mrkva, Aleš Látal

28. 10. 2011 - Historicky první trénink mládeže. Uskutečnil se na základní škole ve Štěpánkovicích a na starost jej měl Adam Wollný, který s myšlenkou věnovat se také dětem přišel.

2012/2013 - V této sezóně jsme poprvé přihlásili do oficiálních soutěží také naše mládežnické týmy - konkrétně týmy mladších a starších žáků.

22. 9. 2012 - Premiéra mládežnického týmu v oficiální soutěži. Starší žáci se na domácím turnaji v SH ZŠ Bolatice utkali s Krnovem, kterému podlehli 4:5. První branku mládeže vstřelil už po 24 vteřinách hry Vojtěch Hanke. První vítězství mládežnického týmu jsme si pak připsali hned ve druhém utkání, když jsme dokázali porazit FIT Sport Club Rebels Hradec 7:5.

  16. 5. 2017 - Zaniká spolek FBK Letka Ostrava, a to fúzí s FBC Štěpánkovice na které tak přechází veškerý majetek, závazky a veškerá související práva a povinnosti, stejně tak veškeré smluvní a právní vztahy související se zanikajícím spolkem. Ve florbalovém světě to pak znamená to, že pokračujeme v působení v Divizi. Sídlem klubu zůstávají Štěpánkovice, název klubu se však mění, a to na FBC LETKA. Otcové myšlenky tohoto spojení jsou Karel Stejskal a Adam Wollný, kteří vidí ve spojení udržení vyšší soutěže, kdy týmy hrající vyšší soutěže musí mít předepsaný počet mládežnických týmů a také velkou motivaci pro mládež florbalově růst a hrát právě tyto vyšší soutěže.

  2019/2020 - V této sezóně jsme poprvé přihlásili do oficiálních soutěží plnou mládežnickou strukturu - od přípravky po juniory, celkem tedy 6 mládežnických týmů.

  11. 7. 2020 - Největší dosavadní úspěch mládeže - při premiérové účasti na Prague Games, největším mládežnickém turnaji na světě, si domů odvážíme pohár pro nejlepší tým kategorie B14.

  2021/2022 - Mužské áčko odkoupilo právo startovat v 1. lize od 1. FBK Rožnova p/R a pro následující sezónu tak začne psát svou prvoligovou historii. 

  13. 9. 2020 - První utkání v 1. lize. Na palubovce SH Sareza Ostrava jsme se utkali s Florbal Chomutov. V utkání jsme zvítězili 10:8. První branku v naši prvoligové historii si připsal Jiří Šincl. Ve stejném utkání zapsal první prvoligový hattrick Radim Kahánek. V brance nastoupil Martin Hrabáček. Utkání sledovalo 105 diváků.

  14. 8. 2021 - Nejčernější den v historii klubu - na běžeckém závodu postihla našeho zakladatele a dosavadního předsedu Víta Poskočila srdeční slabost, se kterou mu nebylo pomoci...

  2021/2022 - Poprvé v historii přihlašuje také vyloženě dívčí týmy, a to hned dva - mladší žákyně a juniorky. Poprvé také přihlašuje více týmů v jedné kategorii - máme dva týmy přípravky a dva týmy elévů.

  18. 9. 2021 - Juniorky nastupují jako historicky první zástupkyně naší ženské složky k prvnímu utkání. Bohužel jej prohrávají vysokým rozdílem. První historickou branku zaznamenala Nikol Wawrzinková.

  18.12.2021 - Sto vstřelených branek v 1. lize - tu jubilejní vstřelil Daniel Filip do sítě Jaroměře. V utkání jsme zvítězili 7:4